היסטוריה של מועדון השחמט ראשון לציון

ריכז שמואל פרידמן מתוך כתבות במקומונים, ירחון השחמט של האיגוד, רשימות שנשמרו, נכתבו בידי יצחק ליס, עו"ד זוהר אולפינר, שמואל פרידמן, זיכרונות ותמונות מהעבר.

מייסד המועדון מר יצחק שוורץ בשנת 1938 שהיה "הרוח החיה" עד שנת 1967.

 

מקומות הפעילות: בתים פרטיים, חדר האוכל בבית חרושת "בירה נשר", בתי קפה, מועדונים עזר-עם, ציונים כלליים, הנרייטה סולד ובית העם. משנת 1967 בית התרבות של מועצת הפועלים, בין 1984-1989 בארבע כיתות בבית הספר "בארי", ומשנת 1989 ועד היום אולם השחמט בבנין הספורט בקרית החינוך "עמית". בשנת 1998 נחנך בית השחמט במבנה טרומי ברחוב גיסין.

 

הפעילים: חובבי שחמט מכל הגילאים, שחמטאים בעלי רמה מאורגנים בקבוצות תחרותיות, ילדים בחוגי לימוד, תגבור הדרכה לכשרונות צעירים ובוגרים. הורים סייעו וליוו קבוצות נוער.

 

מוסדות, חסויות: המועדון פועל במסגרת "עמותה" ו"החברה העירונית ראשל"צ". זוכה לתקציב עירוני ותמיכת "מניב".

 

סקירת הפעילויות בתקופות:

1938-1967 במשך 29 שנים בניהולו של יצחק שוורץ ז"ל

 

הפעילות מתרכזת בבתים פרטיים, בתי קפה ומועדונים למיניהם יזומה בידי מר שוורץ. ברשימות שברשותי נערכה תחרות בזק ביום 20/12/1940 במועדון אזר עם 12 משתתפים ובמהלך יוצא דופן בהיעדר שעוני שחמט ישב מר שוורץ בראש השולחן והכריז מדי פעם "לבן!" "שחור!". הכלים חייבים היו לזוז. זכה וולפינגר המנוסה (שוורץ פירסם בכתבה אחרת מאוחר יותר שנשאר חייב 15 "פיאסטרס" עבור הזכיה), מקום שני נפל בחלקי, שלישי היה צבי קריגר וקמפינסקי רביעי.

 

 

 

 

ב-1946 נערכה האליפות הראשונה של המושבה ולפי התמונה ההסטורית עם 11 משתתפים ומזכיר איגוד השחמט פייגין מחזיק בגביע המנצח, מאיר שתיל שעבר מאוחר יותר לקיבוץ גלאון, שני היה צעיר בן 17 כשרוני ושאפתן שהיה מגיע רחוק – אברהם פלדקליין ז"ל שנרצח כעבור שנה טרום מלחמת השחרור ע"י הערבים. צבי קריגר שלישי, שמואל פרידמן רביעי, נידבח חמישי, בן ציון הנדל שישי.

 

יושבים מימין: ב.צ. הנדל, א.פלדקליין, מ.שתיל עם הגביע, צ.קריגר.

עומדים מימין: ש.פרידמן, פרלמוטר, א.שחף מזכיר האיגוד, י.שוורץ, מ.מיט, ש.קמפינסקי, נידבח.

מאחור ש.סרברניק.

אייבי וילסון במשחק דחוי גובר על שמואל פרידמן (דוגו) בתחרות עירונית בשנת 1947 בחדר האוכל של בית חרושת בירה "נשר". לידו יושב בן ציון הנדל ז"ל ובנו בן ה- 10 - גבי. בן ציון הנדל זכה להכרה בינלאומית על ידי חיבוריו בסוג "מט- לדעת" שפורסמו במדורי השח-מט באירופה. עומדים מאחור במרכז איש מוכר מאד מ ד ל י ה מנהל סניף הדואר ליד בית הכנסת הגדול. מביט לאחור משה ברשבסקי ז"ל ובקצה אברהם פרלמוטר ז"ל.

 

מרכז הפועל הפעיל ליגות אזוריות עד שנת 1954, תחילת משחקי ליגה מאורגנים על ידי איגוד השחמט. שתי קבוצות פעלו בליגה בה היו גבעת ברנר, פלמחים, גזר, רמלה ולוד. המנוסים יותר ומדורגים החלו במשחקים מול חולון, רמת גן, חדרה, רחובות, בת ים. הפעילות הפנימית של המועדון ערכה אליפויות של העיר, משחקים סימולטנים עם האמנים מוסה מרמרוש, יוסף פורת, היטון(שחמטאי מהונגריה שנקלט במועדון ושיחק בלוח שני אחרי ישראל דינר ז"ל. כעבור שנים אחדות חזר למולדתו), לבונסקי, הון, ישראל דינר.  הקבוצה הראשונה ובראשה ישראל דינר ז"ל התמודדה בליגה חזקה ביותר מול האלופה הניצחית לסקר תל אביב, אס"א תל אביב, הדואר, בת ים, רמת גן, אליצור בני ברק וכו'.

 

 

התחלנו לכבד את חברינו במפעל הנצחה שנתי בשיתוף הורים, יוזמה מבורכת שפועלת עד היום הזה. משחקי בזק קצרים בסיומם טקס וחלוקת פרסים.

על הגביע הנודד נמצאת רשימת אלופי המושבה: 1948- נ. נידבח, 1949- ש.קליין, 1950- ר.זקון, 1951- ש.פרידמן, 1952- י.מרקוביץ', 1953- ש.קליין, 1954- י.דינר, 1955- ש.קליין.

 

אירועים בולטים:

 

1954: נבחרת הפועל ראשל"צ השתתפה באליפות הארצית של הפועל בחיפה. ההרכב היה: דינר, ש.קליין, מקס מיט, בן ציון הנדל, שמואל פרידמן ודורגנו במקום השלישי. היה חום נוראי ומחנק באולם שגרם למצב משעשעש בו שני שחקנים נרדמו באמצע המשחק – ש.קליין מצא את המסע המנצח בלבד בלילה במלון והזעיק את כולנו בבהלה.

 

 

1964: בזמן האולימפיאדה שנערכה במלון שרתון בתל אביב הוזמן אלינו לסימולטן אלוף העולם לשעבר וסילי סמיסלוב. בספרית לבונטין באוירה חגיגית לאחר ברכת ראש העיר נ.לאונר ישבו 44 מחברינו להתמודדות. האולם היה מלא עד אפס מקום, הכניסה נסגרה והסקרנים טיפסו על קירות הבנין כדי להציץ דרך החלונות. י.מרקוביץ', ש.קמפינסקי זכו, בעוד ש.קליין, מ.ברשבסקי, י.ביגלמן, פ.ויינברגר, ר.מילמן סיימו בתיקו. ב-1989 בעת אליפות אירופה בחיפה ערכנו טקס צנוע ובו הוצג טופס המשחק של יצחק ביגלמן מהסימולטן של סמיסלוב שהסתיים בתיקו- סמיסלוב קיבל תשורה למזכרת.

 

 

1967: נערכו 2 סימולטנים המוניים. בבית התרבות של מועצת הפועלים בארבע שורות של 20 צעירים (סה"כ 80) מול 4 נותני סימולטן: 2 אחיות רבינוביץ', י.דינר וצדוק דומניץ. האירוע הנוסף נערך ברמת אליהו שם התחרו ארבעה נותני סימולטן: זליג צ'סקוב, ג.שפירא, י.מרקוביץ' וישראל דינר על הבכורה מי מסיים מוקדם יותר את משחקיו.

 

המעבר לבית התרבות הביא לפריחתו של המועדון. בנוסף לחדר קבוע פתוח כל ערב (מלא עד אפס מקום) החלו המוני צעירים לפקוד את המקום ולהשתתף בפעילויות. כעבוק זמן קצר מחוגי השחמט המודרכים בידי המדריכים הבכירים: זליג צ'סקוב, ש.קליין, יצחק פלט ועוד – נוצרו נבחרות בגילאים שונים כדי לקחת חלק באליפויות האזוריות והארציות. תמיכת מרכז הפועל סיפקה תקציבים לרכישת ציוד ופרסים. לא היה זה פלא שבתנאים אלו התגלו כישרונות ובעלי הרמה עלו בדרגותיהם. הקבוצה הראשונה ששמה שונה ל"פלדקליין" נחלמה שנים על עלייה לליגה הלאומית ובשנת 1969 סוף סוף הצליחה לגבור על יריבתה הקשה מחולון ולעלות לליגה הלאומית ממנה לא נשרה עד היום (2008 – 38 שנים רצופות!) הודות לשחקנים הנמרצים: צדוק דומניץ, ג.שפירא, עמיאל הראל, רודולף קלקשטיין, שלמה קוגן, יעקב טימיאנסקי.

 

אלופי המחוז הדרומי 1969- הפועל ראשון לציון. למטה: י.ביגלמן, ז.אולפינר. עומדים מימין: ש.פרידמן, ש.קליין, י.שוורץ, מוטי שפירא, פ.ויינברגר, מקס מיט.

 

לתקופה הזו חייבים להזכיר עוד את החברים שפעלו: פאול הייפרט (ניהל את "פלדקליין" בתחילת דרכה בלאומית, אייבי וילסון, א.פרלמוטר, ז.וילנר, יצחק ביגלמן, צ'רלי דוד, מרדכי פרלמן, א.שוורץ, ב.צ. קרש, דר. רוזנבליט הנשיא הראשון של המועדון.

שורה של צעירים מוכשרים החלו לבלוט: מוטי בנק (ילד הפלא...), זוהר אולפינר, רון אלבר, יצחק הרט, ישראל וייס, ש.צליל, שי זרמי, נועה טל, מ.מרלינסקי, ח.קלביצקי, א.אקסלרוד, מ.שפירא, ד.אדלר, י.ליס.

 

החלו הפעילויות הברוכות של נוער וילדים בימי שישי אחרי הצהריים בין השעות 14:00-16:00. המפעל פועל בהצלחה עד היום ונקרא "ליגה עירונית לנוער" בה משתתפים בתחרויות לפי רמות בשיטת ליגה. בשעה 15:00 מתקיים ריכוז בו יש ניתוחים, בעיות, חידות והודעות. בתחילה הובילו את המפעל שמואל פרידמן ויצחק פלט ומאוחר יותר ניצן וירון ליניק. היום צוות שלם בניהולו של מנהל המועדון פנחס אזר (גוטקין, ליאוניד, רודשטיין, ירון ליניק). הפגישות מתקיימות במשך כל שנת הלימודים.

 

קבוצת אנשים מחברינו עסקה בחיבור בעיות שחמט. לפרסום עולמי זכה זאב גולדשמידט שבעיותיו הופיעו במדורי השחמט השונים. חברים נוספים שחיברו בעיות: ב.צ. הנדל, י.שוורץ, ג.ריבלין, א.אכסלרוד.

 

1967-1989 במשך 22 שנים בניהולו של שמואל פרידמן בסיוע פנחס אזר וראשי קבוצות

 

החלה פריחתו של המועדון בהיקף הפעילויות, מספר החברים והתחרויות. שפע של מפעלים ארציים ובינלאומיים נערכו כתוצאה של התנאים והאפשרויות שנוצרו בבית התרבות. גם מספר הקבוצות גדל ובסוף התקופה הזו הגיע ל-15! גם ההישגים האישיים והקבוצתיים לא איחרו לבוא.

 

 

 

 

המפעל הבין קיבוצי

 

3 נבחרות הקיבוצים (ארצי, איחוד, המאוחד) והמארחים בסופי שבוע על 20 לוחות בכל נבחרת. בראשון לציון אירחנו בשנים 1970, 1974, 1985. מרגש במיוחד היה האירוע הראשון בו הצלחנו לארח בבתים פרטיים בליל שבת כ-50 אורחים. טקסי הפתיחה והסיום היו חגיגיים ונוצרה אוירה חברתית ממדרגה ראשונה. בסיכום הנקודות של שלושת הסיבובים זכינו באופן משכנע.

 

 

"פלדקליין" התאקלמה בלאומית...ב-1970 במפגש ליגה מול האלופה אס"א תל אביב בתקרית מצערת התחוללה מהומה בגלל סירובו של בלשן (לוח 1 של אס"א) לבצע מסע עם צריחו בו נגע. המקרה הכעיס את חברנו י.מ שראה את הנגיעה וסטר בפניו של בלשן. המשחקים חודשו בקושי רב ובמתח רב הקרב הסתיים בתיקו 3:3.

 

"פלדקליין" בלאומית מול האלופה אס"א תל אביב- 1973. 3:3 במשחק ליגה. מימין קרוב: טימיאנסקי, מ.בנק, ר.קלקשטיין, ש.פרידמן(מתל אביב), הראל, דומניץ. מאחור: ש.פרידמן, פאול הייפרט(ראש הקבוצה). בולט: מרקוביץ.

 

"פלדקליין" הלכה והשתפרה בצירופם של ולדימיר ליברזון ונתן בירנבוים וזכתה באליפות הליגה ב-1980! כפרס הוזמנה הקבוצה לשויץ לעיר בשם אראו לפסטיבל קטן והוצגה בו כנבחרת ישראל. ההמשך היה בפסטיבל ביל המפורסם. למשלחת צורף גם יהודה גרינפלד שכה לתואר רב אמן! המסע יצא לפועל הודות לח' מאיר גת מזכיר מועצת הפועלים ואיגוד השחמט. הקבוצה האלופה כללה את: ליברזון, בירנבוים, זברסקי, צ'סקוב, שינוולד, מוטי בנק וקליר.

 

 

אלופי ישראל 1980 "פלדקליין" באראו, שויץ עם המארחים בטיול במפעל מתכת. נראים משמאל: שיינוולד, דומניץ, הזוגות צ'סקוב, בירנבוים, פרידמן וזברסקי. חסר ליברזון. צולם ביולי 1980.

 

פסטיבלים בחנוכה ע"ש א.פלדקליין ז"ל החלו ב-1981 ונערכו שנים רבות במתכונת של שבעה סיבובים, ובהמשך משחקים מקוצרים יותר, פופולריים לכל הגילאים. נהנינו ממשתתפים רבים שהגיעו מכל פינות הארץ. מפעל נוסף מתקיים מדי שנה בשם "סוף אוגוסט" ע"ש י.דינר ז"ל שמשך אליו שחמטאים רבים.

 

סימולטן ענק עם 80 בני נוער בבית התרבות בראשון לציון, 1980. נותני הסימולטן: י.דינר, 2 אחיות רבינוביץ, דומניץ מול 20 כל אחד.

 

ב-1985 התארחה בראשל"צ משלחת נוער מרומניה. שהו בארץ שבוע וזכו לטיולים בקיבוץ העוגן ע"י החבר התן יונגרייס ובצפון ע"י החבר אליהו פשר שניהם ידידי המועדון שלנו. במשחק רשמי בין הצעירים נרשם תיקו 3:3. המשלחת השתתפה גם בסוף שבוע באוגוסט והתקבלה בביתם של יוצאי רומניה.

 

 

ב-1988 התארחה קבוצה שלנו בעיר הרומנית טימישוארה שם נערכה גם אליפות העולם לגילאי 14. לשמחת כולנו הוכרז ערן ליס כאלוף העולם לגילאי 14!! יתר הצעירים שלנו השתתפו בתחרות פתוחה לכל. זליג צ'סקוב היה צמוד לערן ולמשלחת דאגה משפחת אדלשטיין. בעקבות ההישג הענק היו קבלות פנים חגיגיות בעיריה ע"י ראש העיריה מר מאיר ניצן, ופרסומים בכל כלי התקשורת בטלויזיה המקומית ואירוח באחד הערוצים הראשיים.

 

5 שנים פעלנו בבנין זה ברחוב כצנלסון בתנאים קשים ב-4 כיתות ושירותים בנפרד. ראש העיר מר מ.ניצן "גאל" אותנו ממתקן זמני זה לבית ספר "עמית".

 

משחקי ראווה במדרחוב בהשתתפות ילד הפלא הרומני גבריאל שוורצמן על לוח רגיל נגד טימיאנסקי ועם כלים גדולים על משטח שחמט מול העיריה נגד דותן גנור. הצעיר הרומני המוכשר הפסיד במשחקים אלה. המועדון ערך "הפנינג" בפתיחת המדרחוב ברחוב רוטשילד ובקטע מול העיריה ב-6 מוקדים פעלו בתחרות "המסע הטוב", משחק סימולטני מול מוטי בנק ויצחק פלט, הורים עם ילדיהם בתחרות זוגות, שתי קבוצות נוער ערכו משחק הכרכה במסגרת האליפות העירונית- סקרנים רבים מאד גדשו את איזור האירועים.

 

במדרחוב יעקב מרקוביץ מדגים את המשחק שמתנהל בין ילד הפלא הרומני שוורצמן מול טימיאנסקי על הלוח הרגיל, 1.1.1987.

 

במהלך השנים נתגלו כשרונות, ההדרכה בבתי הספר ובמועדון ע"י המדריכים (יצחק פלט, זליג צ'סקוב, יעקב ברנשטיין, ש.קליין ועוד...) הביאה לשיפור רמותיהם של הצעירים. בית ספר "בארי" הפתיע בשנת 1960 כאשר זכה באליפות הארץ לבתי ספר יסודיים בקרית טבעון.

רשימת הצעירים שהצטיינו במהלך השנים: ש.וינקלר, א.קליין, ערן הוכברג (ביחידים אלוף ישראל לגילאי 14 ב-1974, 75), בנות עד גיל 20 (שלומית ורדי, עדי ענבר גבעון, יוליה ליבובסקי- עדי ענבר בנבחרת האולימפית ב-1982, שלומית ורדי בנבחרת האולימפית בסלוניקי 1988). אליפויות קבוצתיות ארציות נערכו אצלנו. נציין את 1983 בה התארחו בבתים פרטיים כ-60 ילדי אורחים ליומיים!

 

 

 

1989-2001 במשך 12 שנים בניהולו של זוהר אולפינר בעזרת יצחק ניר, אלכס כספי, פנחס אזר (מנהל הפעילויות) ושמואל פרידמן

 

"עידן זוהר" של העשור המוצלח ביותר בתולדות המועדון. שלל הישגים אישיים, קבוצתיים ופעילות שיא במהלך השנים. הוסיפו לסיפור ההצלחה: המעבר לאולם שחמט בבנין הספורט "עמית", העליה הגדולה של משפחות שחמטאים מחבר העמים, צירופים של שחקנים בעלי רמה בזירה הארצית והבינלאומית. עיקר תשומת הלב ניתנה ל"פלדקליין" הלאומית שהתחזקה ללא היכר וכללה את החברים: בוריס אלתרמן, יונה קוסאשוילי, ולרי ביים, אלכס כספי, סופי פולגאר, ליאוניד שמוטר, ליאוניד פנטילייב והותיקים ערן ליס, בוריס גוטקין, ומוטי בנק. במרבית המקרים בזכות זוהר.

 

נכון להיום (2009) "פלדקליין" 40 שנים רצופות בלאומית ובצמרת הארצית. השנים, הדירוג, וההרכבים:

שנה מקום הערות הרכב
1969 6   דומניץ,בנק,קלקשטיין,קגן,טימיאנסקי,פלט,בריל,מרקוביץ
1970 5   הראל,דומניץ,פרידמן(ת"א),בנק,טימיאנסקי,מרקוביץ,פלט,קגן,קלקשטיין
1971 4   הראל,דומניץ,פרידמן(ת"א),בנק,מרקוביץ,טימיאנסקי,פלט,קגן,קלקשטיין
1972 2   דומניץ,פרידמן,ג.שפירא,קלקשטיין,טימיאנסקי,קגן,פלט,מרקוביץ
1973 7   דומניץ,קליר,בנק,מרקוביץ,פלט,קלקשטיין,טימיאנסקי,קגן,קליביצקי
1974 4   רדשקוביץ,דומניץ,קליר,בנק,פלט,מרקוביץ,קלקשטיין,קליביצקי,טימיאנסקי,נודלמן
1975 2 זכיה בגביע המדינה רדשקוביץ,דומניץ,קליר,צ'סקוב,בנק,פלט,קלקשטיין,קגן,גלמור,בריל
1976 2   רדשקוביץ,דומניץ,קליר,צ'סקוב,בנק,פלט,נודלמן,בריל
1977 7   רדשקוביץ,דומניץ,קליר,צ'סקוב,בנק,פלט,שוורץ,נודלמן,בריל,גלמור,קלקשטיין,טבידי
1978 3   ליברזון,בירנבוים,קליר,צ'סקוב,פלט,בנק,קלקשטיין,נודלמן,גלמור
1979 3   ליברזון,בירנבוים,קליר,דומניץ,בנק,צ'סקוב,שוורץ,גלמור,קלקשטיין
1980 1   ליברזון,בירנבוים,שינוולד,בנק,קליר,דומניץ,צ'סקוב,זברסקי,ט.וייס
1981 6   ליברזון,בירנבוים,ויינגר,שינוולד,דומניץ,צ'סקוב,זברסקי,קריסטול,שוורץ
1982 3   ליברזון,בירנבוים,ויינגר,שינוולד,גוטקין,דומניץ,קליר,זברסקי,בנק,צ'סקוב
1983 5   ליברזון,בירנבוים,ויינגר,דומניץ,בנק,זברסקי,צ'סקוב,קריסטול,קליר,גוטקין,שינוולד,שוורץ
1984 3   ליברזון,בירנבוים,ויינגר,דומניץ,זברסקי,קליר,בנק,צ'סקוב,קריסטול,שוורץ
1985 5   ליברזון,בירנבוים,ויינגר,דומניץ,קליר,בנק,זברסקי,קריסטול,צ'סקוב,שוורץ
1986 7   ליברזון,גוטקין,זברסקי,קליר,רוזנטל,בנק,דומניץ,צ'סקוב,בוך,שוורץ,ברנשטיין,א.פרידמן
1987 6   ויינגר,גוטקין,זברסקי,דומניץ,צ'סקוב,שוורץ,מלינרסקי,זמר טוב,בוך,קליר,ברנשטיין
1988 4   ויינגר,מרנץ,גוטקין,זברסקי,שוורץ,דומניץ,צ'סקוב,מלינרסקי,קריסטול,בוך
1989 8   ויינגר,מרנץ,גוטקין,זברסקי,שוורץ,דומניץ,צ'סקוב,מלינרסקי,קריסטול,בוך
1990 5   ויינגר,א.פרידמן,גוטקין,רוזנטל,דומניץ,ערן ליס,אריק ליס,שוורץ,קריסטול,בוך
1991 4   ויינגר,ביים,ע.ליס,גוטקין,דומניץ,שוורץ,א.ליס,קריסטול,בוך,צ'סקוב
1992 8   ויינגר,ביים,ע.ליס,גוטקין,דומניץ,א.ליס,קריסטול,פלייש,צ'סקוב,בוך
1993 2   אלתרמן,ביים,ויינגר,ע.ליס,בירנבוים,כספי,גוטקין,דומניץ,א.ליס
1994 1 זכיה בגביע המדינה אלתרמן,קוסאשוילי,ע.ליס,ביים,כספי,בירנבוים,ויינגר,גוטקין,קריסטול
1995 3 זכיה בגביע המדינה אלתרמן,קוסאשוילי,ע.ליס,שמוטר,כספי,גוטקין,צ'סקוב
1996 4 זכיה בגביע המדינה אלתרמן,קוסאשוילי,ע.ליס,גוטקין,שמוטר,כספי
1997 2   גלפנד,אלתרמן,קוסאשוילי,ע.ליס,גוטקין,גוטמן,שמוטר,כספי,קרפמן
1998 1   גלפנד,אלתרמן,קוסאשוילי,ע.ליס,גוטקין,כספי,שמוטר,קרייז,סופי פולגאר
1999 3   גלפנד,אלתרמן,קוסאשוילי,גוטמן,כספי,שמוטר,קונדין,ריבשטיין,סופי פולגאר
2000 2   קספרוב,גלפנד,י.פולגאר,קורצ'נוי,אלתרמן,פסאחיס,קוסאשוילי,ע.ליס,י.גרינפלד,סופי פולגאר,שמוטר,מחשב,כספי
2001 4 זכיה בגביע המדינה  גלפנד,פסאחיס,אלתרמן,קוסאשוילי,ע.ליס,י.גרינפלד,טיומקין,כספי,סופי פולגאר
2002 2   גלפנד,אלתרמן,קוסאשוילי,ע.ליס,י.גרינפלד,טיומקין,סופי פולגאר,קונדין,קרייז
2003 3   גלפנד,אלתרמן,י.גרינפלד,קוסאשוילי,ע.ליס,כספי,סופי פולגאר,קונדין,גוטקין,בלוך
2004 6   גלפנד,אלתרמן,קוסאשוילי,י.גרינפלד,קונדין,סופי פולגאר,כספי,גנור,גוטקין,בלוך
2005 4   גלפנד,אלתרמן,קוסאשוילי,קונדין,סופי פולגאר,כספי,גנור,גוטקין,בלוך
2006 8   גלפנד,אלתרמן,קוסאשוילי,קונדין,סופי פולגאר,כספי,גנור,בלוך,פנטילייב,גוטקין
2007 4   גלפנד,מיכלבסקי,אלתרמן,פסאחיס,קוסאשוילי,כספי,קונדין,ביחובסקי,גנור
2008 4   גלפנד,מיכלבסקי,אלתרמן,פסאחיס,קוסאשוילי,קפלן,כספי,קונדין,גנור,פופילסקי
2009 3   גלפנד,מיכלבסקי,אלתרמן,ע.ליס,קוסאשוילי,קפלן,פופילסקי,כספי,קלינבורג,גנור

 

את הקבוצה הובילו לאורך הזמן: הייפרט, פרלמן, זליג צ'סקוב, מוטי בנק, יצחק ניר (שנים רבות ועד היום), שמואל פרידמן, זוהר אולפינר, אלכס כספי והשחקנים הבולטים היו: צדוק דומניץ, ולדימיר ליברזון, שמואל פרידמן (מתל אביב), הראל, קליר, יצחק ויינגר, נתן בירנבוים, ישראל דינר ויצחק רדשקוביץ. נסיונות שלא עלו יפה היו ההשתתפות של האלופה שלנו באליפות אירופה לקבוצות בצ'כיה. ב-1995 במשחק קובע בוריס אלתרמן נאלץ להיכנע לאלוף העולם לשעבר אנטולי קרפוב. בשנת 2000 זוהר גייס למשחק הכרעה בליגה את אלוף העולם גארי קספארוב ואת ויקטור קורצ'נוי שלא הצליחו לנצח...

 

 

ב-1990 נערכה בראשל"צ אליפות ישראל לגברים ולנשים. סיום "פיקנטי" של תחרות בזק ביקב הוסיף ענין וסקרנות רבה לחובבי השחמט. משפחת זוהר דאגו לאוירה חגיגית.

 

1990 בגמר אליפות ישראל לגברים ולנשים המשתתפים ביקב לקראת תחרות בזק. מלפנים זוהר אולפינר יו"ר המועדון שתיכנן ויזם את המפעל, לידו מנהל היקב. מעליו איסרס מנכ"ל האיגוד.

 

במהלך שנות העשור יזם זוהר 5 תחרויות בינלאומיות שנערכו בבית זרובבל חביב ובאפרופו. הוזמנו שחקנים בעלי שם ודרגות גבוהות כדי לשפר לשחמטאינו את מדי הכושר שלהם. המנצחים היו: ווטבה(צ'כיה), ולרי ביים, ערן ליס, בוריס אלתרמן, קוטרוניאס(יוון), גודס. תחרות בינלאומית נוספת נערכה ב"כותר" בהשתתפות שחקנים אורחים רבים ומפורסמים. בטקס הסיום וחלוקת הפרסים השתתפו כבוד ראש העיר מר מאיר ניצן, יושב ראש האיגוד מר טומי לפיד, זוהר ועמירם קפלן.

 

ב-1991 יצאה קבוצת נערים שלנו לביקור ברוסיה בניהולם של ליאוניד פנטילייב, פליקס פלייש, שלמה כורך כאורחים של בית ספר ענק בשחמט בהם פעלו חברינו לפני שעלו ארצה.

 

פסטיבלים בחנוכה ע"ש א.פלדקליין ז"ל החלו ב-1981 ומאז מתקיימים במתכונות שונות. בתחילה שנים רבות במשך 7 ימים ובהדרגה עם משחקים מקוצרים יותר. הראשונים שזכו: ויינגר, שבתאי, זולר. באירועים הבולטים הקבועים- "סוף אוגוסט" ע"ש י.דינר ז"ל- תחרות פתוחה מאד פופולרית. הקליטה החמה של בוריס גלפנד (כעת סגן אלוף העולם – תואר שזכה במכסיקו) על ידי משפחת אולפינר ב-1997 היוותה חיזוק משמעותי בלוח הראשון במשחקי הכרעה. אישיות מיוחדת וצנועה מאפיינים את בוריס.

 

הישגים אישיים וקבוצתיים בעשור: אלכס קונדין אלוף אירופה לגילאי 16, ושותף בנבחרת הלאומית של בתי ספר על יסודיים לאחר ניצחונם בטורקיה, ערן ליס רב אמן בבודפשט ב-2000, סגן אלוף עולם לקדטים בסינגפור(1990). בתחרות בינלאומית בחיפה "צים" (1993) בוריס אלתרמן ראשון וכספי שני.

בתחרות בינלאומית במנילה(1992) זכה בוריס אלתרמן במקום הראשון. בליגות הנוער קבוצותינו סיימו בצמרת, ב-1991 במקום ראשון בניהולו של גור טל ז"ל בהרכב: ערן ליס, איליה גרביץ, דותן גנור, דניאל רוטמן, דוד לדר. באולימפיאדת מוסקבה (1994) הצטיין בוריס אלתרמן.

 

נוער ראשון לציון אלופי ישראל 1991. יושבים מימין: ערן ליס, איליה גרביץ, שמואל פרידמן. עומדים מימין: דוד לדר, דותן גנור, דניאל רוטמן, טל גור.

 

בפסטיבלים בסופי שבוע זכו: יצחק ויינגר, בלשן, שחר, בירנבוים, אילן מנור, יעקב מוריי, רונן לב, יעקב זילברמן, ליאוניד זייד, דן זולר, בוריס אלתרמן, יהודה גרינפלד, ויקטור מיכלבסקי.

 

בבנין ספורט "עמית" באולם הכורסל אליפות ישראל בשח אקטיבי 1992. 120 משתתפים ביוזמת היו"ר זוהר אולפינר בניהול חברי המועדון.

 

סיבוב גמר בלאומית במועדון ראשון לציון, 1993. משמאל: שמואל פרידמן ונכדו.

 

1994- אלופי ישראל "פלדקליין" ראשון לציון. יושבים מימין: זוהר אולפינר(יו"ר), בוריס אלתרמן. עומדים מימין: יונה קוסאשוילי, ולרי ביים, ערן ליס, אלכס כספי, בוריס גוטקין.

 

1998 מקום שלישי בגמר גביע המדינה באשקלון. עומדים מאחור משמאל: אלכס כספי, בוריס אלתרמן, יונה קוסאשוילי, ליאוניד שמוטר, ערן ליס(מוסתר). מלפנים סופי פולגאר, יצחק ניר עם הגביע.

 

אלופי הליגה הלאומית "פלדקליין" ראשון לציון 1998. משמאל: א.גרוס, טומי לפיד(נשיא איגוד השחמט), קספרוב אלוף העולם והקבוצה- ערן ליס, אלכס קרייז, אלכס כספי, עמירם קפלן(מנכ"ל האיגוד), ליאוניד שמוטר, הזוג בוריס ולובה אלתרמן. מלפנים יצחק ניר (יו"ר הקבוצה), זוהר אולפינר יו"ר המועדון.

 

1999- פתיחה חגיגית של "בית השחמט". בזכות זוהר שופץ מתקן עירוני לשמש בהדרכת חוגי שחמט ומשחקי ליגה. משמאל: גב' נגלברג, יעקובי, עמירם קפלן, דרורי, אלכס כספי. מאחור: אלתרמן, אזר, גלטמן, גוטקין.

 

18.6.99 – חנוכת סוכת השחמט בגן העיר בטקס פתיחה עם אנשי העיריה ומפגש עם כפר סבא על 30 לוחות

 

 

מחזיקי גביע המדינה לשנת 2001 "פלדקליין" ראשון לציון במשחק הגמר מול אס"א תל אביב. שחקני הקבוצה מימין: בוריס גלפנד, לב פסאחיס, יונה קוסאשוילי, ערן ליס, יהודה גרינפלד. מאחור יושב ראש הקבוצה יצחק ניר.

 

 

מחזיקי גביע המדינה לשנת 2001 "פלדקליין" ראשון לציון. מימין: י.ביגלמן, י.ניר ראש הקבוצה, ערן ליס, יונה קוסאשוילי, לב פסאחיס, פנחס אזר, יהודה גרינפלד, שמואל פרידמן, בוריס גלפנד, דימיטרי טיומקין.

 

בשנת 2001 חל משבר כלכלי קשה בעקבות מחדל שלנו ושל העיריה לקבלת התקציב השנתי.

 

משנת 2002 ממשיך פנחס אזר בניהולו של המועדון.

 

לאחר פרישתו של זוהר בהתארגנות חדשה שלמה כורך קיבל על עצמו זמנית את תפקיד היושב ראש. בהתאם לאפשרויות הכלכליות נאלצנו לשחרר את שחקני הרכש שעלותם היתה גבוהה. הוחלט לקיים רק פעילויות שיש כיסוי כספי בהפעלתן. במקביל הוספת מספר חוגי שחמט בבתי הספר בהנהלתו של חזי גלוזמן. גם גביית מס החבר השנתי צריכה להתבצע ולחייב כל חבר. בסיום כהונתו של שלמה כורך, שפנה לעיסוקיו הפרטיים, נולד הרכב חדש ומוצלח של הנהלה. יצחק ניר יושב ראש עם אלכס כספי (שנים רבות מובילים את "פלדקליין" בלאומית) יחד עם בוריס אלתרמן בראש הועדה המקצועית ומוטי בנק גזבר. כתוצאה מפעילותם המוצלחת שופר מצבו הכלכלי של המועדון ונשמר מעמדו כאחד המובילים בארץ.

 

גיל פופילסקי: אלוף ישראל בגילאי 10,12,14,16 ונציג ישראל בתחרויות אירופה והעולם. דורג בצמרת אליפות אירופה עד גיל 14 והתמקם במרכז הטבלה של אליפות העולם. בשנת 2008 שולב לראשונה בהרכב קבוצת "פלדקליין" בלאומית והשיג תוצאה גבוהה של מעל 70 אחוז. כישרון מבטיח!

 

 

אליפות העולם בבזק בהיכל התרבות ראשון לציון!!

חגיגה שחמטית בימים 4,5,6,7 לספטמבר 2006 – בארגונם של עירית ראשון לציון, החברה העירונית לנוער ולספורט ומועדון השחמט. אלכס כספי, בוריס אלתרמן, מוטי בנק היו שותפים בתכנון האירוע שכלל ארבע תחרויות:

 

 

נאום סגל בפעם השלישית באליפות העולם ל"סניורים" קשישים- סיים לאחרונה קרוב קרוב למדליה. בוריס גוטקין סיים בחלק העליון של הטבלה.

 

פנחס אזר בדרגתו הבינלאומית הגבוהה בהתכתבות זכה בפרסים רבים בארץ.

 

בגילאי 10 לקבוצות בקרית אונו: במשחק הגמר לאחר מוקדמות זכו ילדינו במקום הראשון.

 

עיקרי המפעלים בביצוע המועדון:

 

השתתפות במשחקי הליגה וגביע המדינה, ליגה לנוער, קיום פסטיבל חנוכה, "סוף אוגוסט", תחרות 7 שבתות בבזק, גמר עירוני לקבוצות יסודיים, ליגה עירונית לנוער בימי ששי, הדרכת חוגי השחמט בבתי הספר, קייטנות יולי, פסח לילדים.

מפעלי הנצחה: א.פלדקליין, י.שוורץ, ש.צליל, ש.ברגסון, א.וילסון, ז.י.וילנר, מ.ברשבסקי, ג.שפירא, י.דינר, י.מרקוביץ, א.לבנון, ד.סמדר, מ.שפירא, גור טל, א.שפירו, ש.קליין, ש.קמפינסקי.

השתתפות בחו"ל: ליחידים-ביל, פרדוביצה, קורוס(ויק-אן-זה), מוסקבה(פסטיבל שנתי ענק).